AR-GE


alt

HIZLI PROTOTİPLEME CİHAZI

Yeni ürün geliştirme sürecinde, hızlı prototipleme yaparak prototip üretip, test etme olanağı büyük bir avantajdır. Sayısal mühendislik formasyonu ve bilgisayar yazılım ve donanımlarındaki teknolojik gelişmeler, prototip konseptinin bir alternatifi değildir, zira karmaşık tasarım talebi giderek artmaktadır. Özellikle stil tasarımı konusunda bazen bilgisayar imkânları da yeterli olmamaktadır. Hızlı prototipleme ihtiyacı hiçbir zaman bitmeyecek, artarak devam edecektir.

Firmamızda bulunan, 400 x 500 x 600 mm boyutlarındaki (FDM teknolojili) hızlı prototipleme cihazımızla, müşterilerimize sadece ekran görüntüsü yerine, kendilerine arz ettiğimiz endüstriyel tasarımları gerçek ölçeğinde test etme ve kullanım yerlerinde deneme olanağını sağlıyoruz. Böylelikle kalıplama aşamasına geçmeden önce hızlı prototipleme ile gerekli görülen değişiklikleri yaparak, müşteri tatminini arttırma imkanına sahip olmaktayız.

Fortus 400 MC sistemimiz ile, konvansiyonel kompozit kalıp üretiminde tamamlanması gereken pozitif model üretimi, model doğrulama, kalıp üretimi gibi aşamaları ortadan kaldırarak zamandan ve maliyetten tasarruf ediyoruz.

Prototip ürünler, ABSi, ABS-M30, ABS-M30İ,ABS-ES07, PC, PC-ABS, PC/PC-ISO, PPSF, ULTEM 9085 gibi çok çeşitli malzemeler kullanılarak, somut hale getirilip müşterilerimizin beğenisine sunulmaktadır. Hızlı prototipleme teknolojisi bize fiziksel bir ürün üretmeden önce, bilgisayar üzerinde ürünün prototipini yapıp test etme ve bir problem görüldüğü takdirde tasarımı revize etme şansı vermektedir. Tasarım FMEA sürecinin en önemli aşaması böylelikle kat edilmiş olmaktadır. İleride doğabilecek hatalar yok edilmiş, ürün devreye alma zamanı ve maliyeti en aza indirilmiş, kalite de en üst düzeye çıkartılmıştır.

Prototip ile ilgili TÜM İSTEK VE SORULARINIZ İÇİN arge@etkaotomotiv.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.


TERSİNE MÜHENDİSLİK CİHAZI  (BREUCKMANN opto TOP-HE)

3 boyutlu tarama alanındaki yenilikler, hesaplama gücü ve uzmanlaşmış yazılım uygulamaları, ürün geliştirme, hızlı prototipleme vekalite kontrol alanında şaşırtıcı ilerlemeleri mümkün kılmaktadır.

El yapımı konsept modeller taranıp data işlendikten sonra CAD ortamına aktarılır ve böylece bir sonraki süreçler (ürün geliştirme, fizibilite, kalite kontrol vs) bilgisayar ortamında hızla yapılır. Tarayıcılar aynı zamanda iş parçası geometri kontrollerinin titizlikle yapılmasına imkan sağlar. Parçanın kalite kontrolünde daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak problemlerin çözümünü de oldukça kolaylaştırmaktadır. Böylelikle çarpılma ve uzama gibi boyut değişikliklerine sebep
olan durumlar tam olarak saptanabilmektedir.

Ayrıca, firmamızda bulunan  tersine mühendislik cihazı sayesinde, geleneksel yöntemlerle haftalar hatta aylarca süren işlemler, iş parçasının taranıp modellenmesi ve hızlı prototip cihazıyla üretilmesi yöntemiyle sadece birkaç günde tamamlanır. Taranan iş parçasının datası, CAD ortamına aktarılarak, üretim öncesi analiz ve tasarım düzeltme işlemleri çok kısa sürede yapılabilir.

Üç boyutlu tarama verileri, endüstriyel tasarım kolaylığı sağlamanın yanı sıra üretim ve muayene işlemlerinin de daha hızlı ve hassas yapılmasını sağlar. Bu özellikler büyük zaman kazancını beraberinde getirir.


MCP NAYLON  MODÜLLÜ VAKUM DÖKÜM CİHAZIGünümüzde, ürün geliştiren firmaların en çok sıkıntı çektiği konulardan birisi, bir ürünü düşük adette üretmenin yüksek maliyetidir. Vakumlu ortamda silikon kalıplama yöntemi, bu sıkıntıya en uygun ve ileri seviyede çözüm getirmektedir. MCP HEK, dünya çapında önde gelen teknolojisi ile, numune iş parçası üzerine çok hızlı bir şekilde silikon veya naylon modüllü kalıp yapmaktadır. Daha sonra, bu kalıpların içine (İş parçası hacmine), sıvı haldeki poliüretan ve epoksi reçine baz malzemelerini vakum yöntemiyle çekmektedir.

Firmamızda bulunan, dünya çapında ilk çift robotla çalışan silikon vakum cihazı 2.050 x 1.050 x 1.000 mm ölçülerinde kalıp dökme özelliğine sahiptir. Vakum döküm işleminin esası; ABS ,naylon ve kauçuk parçaların üretimini simüle eden poliüretan parçalar oluşturmaktır. İşlem sonunda pürüzsüz yüzeyler oluşur. Bir parmak izini dahi çıkartabilen ince detaylar elde edilebilir. Yumuşak, yarı yumuşak, yarı sert, sert, transparan, gibi değişik  mekanik özelliklerde parça üretilebilir. Yüksek sıcaklığa dayanıklı zorlu yanmazlık testleri için uygun malzemeler kullanılabilir.

Normalde silikon kalıbını tamamlamak için 1-2 güne ihtiyaç vardır; ancak, firmamızda mevcut bulunan standart MCP ‘ye ilave bir sistem (naylon modülü) sayesinde gün içerisinde parçanızı elimize alma imkânımız vardır. Naylon modülü ile hem daha hızlı hem de daha hassas ve komplike geometrileri elde edebiliriz. Ayrıca, naylon modülü ile sadece poliüretan ve epoksi reçine değil, PA 6 gibi diğer plastik malzemeler de üretilebilir.

 

КОНСТРУКТОРСЬКИЙ ВІДДІЛ

Teknolojik imkanlarımızla tasarım ve ürün devreye alma etkinliğimiz çok daha kuvvetli hale gelmiştir.

ВИРОБНИЦТВО

Yılda 2.000 tonun üzerinde hammadde işleme kapasitemiz vardır.